Salon İçin perde

Yazar: | Temmuz 29, 2018

Ev içerisindeki odaların havasını şüphesiz perde değiştirmektedir. Bu da perdelerin titizlikle seçilmesini gerektirmektedir. Bunun dışında perdeler eve iç açıcı bir hava katarak ortamın bütün havasını değiştirmektedir. Ancak bunu yaparken perdenin, diğer eşyalarla uyumu da göz önüne alınmalıdır. Tercih edilen perdenin rengi ve modeli, ortam ile uyumlu olmalı ve dekoratif bir görüntü yaratmalıdır. Özellikle salon için perde seçimi yaparken mümkün olduğunca uyuma dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde salonunuz düzensiz görünecektir.

Salon İçin Perde Seçimi ve Perde Modelleri

Salon dekorasyonu için genellikle tül perde kullanılmaktadır. Bu tür perdeler güneş ışığını kesmek için tercih edilir. Yarı saydam olan modeliyle güneş ışığının salon içerisindeki etkisini azaltır. Ancak tül perde tek başına kullanılmamaktadır. Bu tür perdeler, fon perde modeliyle beraber kullanılmaktadır. Fon perde mat görüntüsüyle herhangi bir ışık geçirgenliği yapmaz. Bunun dışında bu perde modeli, dışarıdan bakıldığında evin içinin görülmesini engeller.

Salon Modeline Göre Perde Seçimi

Salon modeliniz ile uyumlu perde seçmek sizi uğraştırabilir. Çünkü salonda ne kadar süs eşyası olursa olsun, salonun dekorasyonu perdeye bağlıdır. Perde modeli ve salon modelinin benzer olması yalnızca salona değil, bütün eve değişiklik getirebilir. Bu istenmeyen durumu önlemek için salon için perde seçimini dikkatli yapmanız gerekmektedir. Bunu yaparken de salonun ne kadar ışık aldığına, dikkat edilmelidir. Eğer salonunuz iyi aydınlanmayan bir yapıya sahipse ince perdeler seçmeniz gerekmektedir. Bu sayede perdeler ışığı önlemeyecektir. Bu da salonunuzun daha canlı bir havaya sahip olmasını sağlayacaktır.

Perde modeli seçerken salonun dekorasyonları da göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer salonunuz daha çok sade ve açık renklerden oluşuyorsa, perdeniz beyaz ve az desenli olmalıdır. Bu gibi durumlarda stor perde kullanılmalıdır. Stor perde, ince bir yapıya sahip olduğu için ışığı engellemeyecektir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Beyaz Salon Dekorasyon İçin Püf Noktalar

Eğer salon dekorasyonunuz süslü bir yapıya sahipse, perde seçiminizi krem renkli ve desenli perdeden yana kullanmalısınız. Bu gibi durumlarda genellikle dantel tül perde kullanılmaktadır. Bu tür perdeler, üzerinde birçok desen bulundurmaktadır. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde salon dekorasyonunuz kusursuz bir görünüme sahip olacaktır.

En Güzel Perde Modelleri

Bir önceki makalemiz olan Salonunuzda Modern Bir Görüntü İçin Dekorasyon Tavsiyeleri başlıklı yazımız 2018 oturma grupları, 2018 salon mobilyaları ve modern salon dekorasyonu fikirleri ile ilgili bilgiler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir