Salon Dekoru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: | Eylül 13, 2017

Ev dekorasyonu yaparken en dikkat edilmesi gereken yerlerden birisi de şüphesiz ki salonlarımızdır. Gerek misafirlerimizi ağırladığımız yer olması nedeniyle gerekse çoğumuzun evlerimizde oturmak için tercih ettiğimiz alanlar olması nedeniyle salon dekorasyonuna diğer odalardan biraz daha fazla özen göstermemiz gerekmektedir. Bu yazımızda ideal salon dekoru için tavsiyelerde bulunacağız.

Salon Dekoru Yaparken öncelikle dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Salonumuzun dekorasyonuna başlamadan önce salonumuzu tanımamız gerekmektedir. Dikdörtgen salonlar için ayrı dekorasyon modelleri, küçük salonlar için ayrı dekorasyon modelleri, kare salonlar için ayrı dekorasyon modelleri ve L şeklinde salonlar için farklı dekorasyon modelleri düşünmemiz gerekiyor. Salon tipimize göre aşağıdaki dekorasyon tavsiyelerimizi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

L Şeklinde Salon Dekoru

Eğer salonumuz L şeklindeyse ve büyükse mobilya seçimi biraz zorlaşıyor. Günümüzde eskisi gibi mobilya kalabalığından daha çok sade salonlar tercih ediliyor. Bu noktada sizde L şeklindeki salonunuzu sade şekilde dekore etmek isteyebilirsiniz. L salon yerleşim planı bu yüzden büyük önem taşıyor. Salonun dikdörtgen kısmını ve içeride kalan küçük kısmını birbirinden bağımsız olarak dekore etmek daha güzel bir görüntü sağlayacaktır. İçeride kalan küçük kısmı isterseniz çalışma alanı olarak değerlendirebilir, isterseniz de yemek masanızı oraya koyabilirsiniz. Kalan dikdörtgen salonunuzun farklı olan kenarına ise modern bir tv ünitesi seçip karşısına modern mobilyalar seçebilirsiniz. Dilerseniz zıt renklerde berjerler veya country tarzı berjer modelleri ile salonunuzu biraz daha renklendirebilirsiniz. Uzun duvarınız için ise birbirini tamamlayan kanvas tablolar salon dekorasyonunuzu tamamlayacaktır.

Dikdörtgen Salon Dekoru

Klasik dikdörtgen salona sahipseniz fotoğraf galerimizde bolca dikdörtgen salon modellerine ulaşabilirsiniz. Dikdörtgen salonların dekorasyonu hem salonunuza uygun mobilya bulmak açısından hemde mobilyaların birbiri ile uyumu açısından diğer şekillerdeki salonlara göre biraz daha kolaydır. Dikdörtgen salonlarımızı dekore ederken öncelikle tarzımızı yansıtacak mobilyalar seçmemiz önemlidir. Country tarzı salon mobilyaları ile rengarenk salonlar elde edebiliriz. Bunun yanında Chester salon mobilyaları ile biraz daha ciddi ama asla modası geçmeyen bir salona sahip olmamız mümkün. Modern salon mobilyaları ise daha ferah bir salona sahip olmanızı sağlayacaktır. Yaşam alışkanlıklarınıza, evinizin genel dekorasyonuna göre mobilya tipini seçebilirsiniz. Eğer dikdörtgen salonunuz yeterince büyükse salonu 1/3 ve 2/3 şeklinde birbirinden bağımsız şekillerde dekore edebilirsiniz. Bir kısmını yemek odası olarak kullanabilir, diğer kısmını ise yaşam alanınız olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer salonu bölerek dekore edecekseniz, her iki tarafın birbiri ile uyumuna dikkat etmeniz önemlidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Salon İçin perde

Kare Salon Dekoru

Kare salonlarımızı dekore ederken seçeneklerimiz diğer salon tiplerine göre biraz daha kısıtlı oluyor. Salonu bölerek dekore etmek çok mümkün olmadığından genel olarak birbirini tamamlayan mobilyalar ile kare salon dekorasyonumuzu yapabiliriz. Ancak eğer büyük kare bir salona sahipsek salonun bir köşesi için L oturma grubu seçip çaprazındaki köşeyi çalışma alanı olarak dekore etmemiz mümkün. Yine dikkat etmemiz gereken kısım birbirinden bağımsız olarak kullanacağımız alanlar için seçeceğimiz mobilyaların birbiri ile uyumlu olması olacak.

Genel Salon Dekorasyon Tavsiyeleri / Salon Dekorasyonu Duvar Ürünleri

Yaşam stilimize göre seçeceğimiz mobilya tipleri salonumuz için kilit nokta olacaktır. Ancak yinede hangi salon mobilyası tipini seçersek seçelim dikkat etmemiz gereken şey aksesuarlar ile salon dekorasyonumuzu tamamlamak olacaktır. Şöyle düşünelim modern gri siyah bir oturma grubu seçtiysek şayet kırmızı tonlarını taşıyan kanvas tablolar salon dekorasyonumuzu tamamlayacaktır. Yahut kahverengi chester salon mobilyalarını seçtiysek eğer krem tonlarında sehpalar seçebiliriz. Unutmayın küçük ayrıntılar salonlarımızda büyük farklılıklar yaratacaktır.

Salon Dekorunda Duvar Kağıdı Seçimi

Hangi mobilya tipini seçersek seçelim duvar kağıdı salonların görüntüsü için kilit noktadır. Salon duvar kağıdı seçerken ilk yapmamız gereken mobilyalarımızın renklerini ve tarzlarını belirlemekten geçmektedir. Country salon dekorasyonu kullandıysak daha sade ve mat renklerde salon duvar kağıtları mobilyalarımızı öne çıkaracaktır. Modern salon dekorasyonu yaptıysak eğer mobilyalarımızın rengine göre TV ünitesi olan kısımda 3d salon duvar kağıtları, kalan kısımda daha sade duvar kağıtları seçebiliriz. L şeklinde salonlarda duvar kağıdı seçerken de ayrı olarak dekore edeceğimiz küçük kısım ile dikdörtgen kısım için birbirinden farklı duvar kağıtları seçebiliriz.

Birbirinden şık salon dekoru modellerini içeren fotoğraf galerimiz

Bir önceki makalemiz olan Salonlarda Farklılık Arayanlar İçin Beyaz Gri Salon Dekorasyonu başlıklı yazımız gri koltuk takımı dekorasyonu, gri koltuk takımı ne renk halı ve griye yakışan renkler ile ilgili bilgiler vermektedir.

2 yorum “Salon Dekoru Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. elif maden

    yazınızdaki 1. resimde olduğu gibi bende o şekilde salon dekorasyonu yapıyorum çok şık duruyor gelen misafirlerimizde çok beğeniyor 🙂

    Yanıtla
  2. Tuğçe

    tüm salon dekorasyonları için vermiş olduğunuz bilgiler ve fikirler için tşk ediyorum bu konuyu arkadaşlarıma da göndereceğim salonlara biraz yenilik yapmak gerekiyor

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir