Küçük Oturma Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Yazar: | Ocak 1, 2018

Küçük oturma odası dekorasyon önerilerinde ilk tavsiyemiz odanın küçüklüğünden yola çıkarak çok koyu tonları dekorunuzun içine dahil etmeminizdir. Günümüz daire modellerinde özellikle bekarların tercihi 1+1 mekanlar olmaktadır. Küçük ev modellerinde en büyük sıkıntı ise dekorasyonlarda başlamaktadır. Evin küçük olması dekorasyonun çok iyi yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Küçük Mekanlar İçin Mobilya Seçimi

Küçük oturma odası dekorasyon için en önemli konu mobilya seçimidir. Özellikle stüdyo tipi dairelerde mutfak ve salonun bir arada olması mekanı biraz daha büyük gösterse bile tercih edeceğiniz mobilyalarda mevcut alanı daha da daraltmanız mümkün olmaktadır. Bu da yaşam alanınızı kısıtlamanız ve sıkıcı hale getirmeniz anlamına gelmektedir.
Mobilya seçimlerinde bu tarz küçük odalar için L koltuk takımları tercih edilemektedir. Alan bakımından daha az yer kaplaması ve küçük alanlarda oturmayı daha konforlu hale getirmektedir. Renk seçimleri olarak alternatiflerin fazla olması da rahatlıkla seçim yapmanızı sağlamaktadır. Koltuk seçiminde tercihlerinizi yaparken fonksiyonel parçalar seçmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin yatak olabilen L koltuk almanız ya da parçalarını değiştirme şansı bulduğunuz koltuk seçmeniz taşınmanızda ya da yatılı misafir geldiğinde sizin için en kullanışlı mobilya haline gelecektir.
Tek bir koltukla bütünlüğün ağlanması da odanın büyük gözükmesinde yardımcı olmaktadır. Mobilya seçiminde küçük odalar için vitrin gibi aksesuarların seçilmesi yerine TV ünitesi kullanılması daha kullanışlıdır. Duvara monte edebileceğiniz ve tek bir duvarda tüm kitap ve aksesuarlarınızı toplayabileceğiniz bu parçalar son derece kullanışlıdır. Görüntü anlamında da odanızı daha şık hale getirmektedir.

Küçük Odaların Dekorasyonu

Küçük oturma odası dekorasyonu büyük mekanların dekorasyonundan daha zor olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken mekanı ferah gösterecek renklerin ve eşyaların seçilmesidir. Küçük olan mekanlara büyük objeler ve mobilyalar almak yaşam alanınız kısıtlama anlamına gelmektedir. Bu da bütün gün işte ve trafikte yaşadığınız stresi evinizde en keyif alacağınız mekanda atamamanız dar alanlarda hareket etmeye çalışmanız anlamına gelmektedir. Bunun yerine ihtiyacınıza yönelik fonksiyonel ve küçük mobilyalar almanız ve dar alanı daha da öldürmeden elverişli şekilde kullanmanız daha doğru olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hardal Sarısının Güçlü Etkisinden İlham Alın

Küçük Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri

Bir önceki makalemiz olan Farklı Oturma Odası Dekorasyonu İle Hayatınıza Renk Katın başlıklı yazımız oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır, oturma odası dekorasyonu örnekleri blog ve oturma odası düzeni ile ilgili bilgiler vermektedir.

Bir yorum “Küçük Oturma Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

  1. Vahap Öztürk

    Küçük oturma odası dekorasyonu için yazıdaki ilk resmi birebir uygulatmak istiyorum. Sanırım o tarz bir oturma odası dekorasyonu yaptırırsam eşim bayılır

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir