Ev Dekorasyonunuzu Tamamlayacak Uygun Perde Seçimi

Yazar: | Kasım 28, 2017

Evimizi dekore ederken pek çok şeye dikkat ederiz. Mobilyalarımızın rengine, halılarımızın desenlerine, hatta küçük mutfak aletlerinin renklerine kadar her şeyi titizlikle inceleriz. Ancak bu kadar göz önünde olmamasına karşın  belkide ev dekorasyonuna en çok katkıyı sağlayan şey evimizde bulunan perdelerdir. Bu yazımızda sizlere ev dekorasyonunuzu tamamlayacak uygun perde seçimi konusunda fikir vermeye çalışacağız.

 Perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu noktada seçim yaparken öncelikle, perdenizi evinizin seçeceğiniz özelliğine göre seçmemiz gerekiyor. Öncelikle başlık olarak belirtelim, sonrasında ayrıntılı olarak dekorasyonunuza uygun perde modellerinden bahsedelim.

 • Mutfak için perde seçimi
 • Salon için perde seçimi
 • Yatak odası için perde seçimi
 • Oturma odası için perde seçimi
 • Mobilyalarınıza göre perde seçimi
 • Halılarınıza göre perde seçimi

Mutfak için perde seçimi yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ?

Evimizin diğer kısımlarından çok mutfak için perde seçiminde alternatiflerimiz biraz daha kısıtlı oluyor. Zira diğer odalarda fonlar ve zarif tüller seçmek isterken mutfaklar için daha pratik olan stor perde modellerini tercih etmemiz bizim yararımıza olacaktır. Eğer renkli mutfak masaları, renkli sandalyelere sahip renkli bir mutfak dekorasyonuna sahipsek, renkli ve baskılı stor perdeler seçebileceğimiz gibi, daha klasik mutfaklar için zebra modelli stor perdeler kullanmamız hem daha pratik hem de daha gösterişli olacaktır. Koyu renkli duvar kağıdı varsa, açık renkli storlar, açık renkli duvar kağıdı varsa da koyu renkli storları seçmemiz görüntüyü tamamlayacaktır ve mutfak için uygun perde seçimini yapmış olacağız.

Oturma Odası ve Salon İçin Uygun Perde Seçimi

Salonlarımız misafirlerimizi karşıladığımız, bizi temsil eden odalarımız olduğu için dekorasyon konusunda belki de en çok özen gösterdiğimiz yaşam alanlarımızdır. Bu yüzden salon için uygun perde seçimi bizler için önemli bir noktadır. Salonumuzun dekorasyonunu yaparken ister chester koltuklar kullanmış olun, ister avangard ürünler kullanmış olun şüphesiz ki bu ürünlere uygun perde modelleri seçmediğimiz takdirde dekorasyonumuz sönük kalacaktır. Seçeceğimiz perdelerimizde öncelikle duvarlarımızı, pencerelerimizin konumunu ve yüksekliğini dikkate almamız gerekiyor. Fakat üzülmeyin, küçük ve yüksek pencerelere sahip olsanız dahi duvardan duvara perde modelleri ile tüm bu sıkıntıları aşabiliriz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Stor Tül Perde Modelleri 2019

2017 yılında popüler salon perdelerine kısaca göz attığımızda salon mobilyaları ile uyumlu fon ve perdeler yerine halı ile uyumlu, mobilyalar ile zıt renkte kullanılan fon perde modelleri 2017 yılında öne çıkıyor. 2018 yılı perde modelleri içerisinde ise kalın fonlar yerine tül üzerine renkli tül fon kullanılarak yapılan perde dekorasyonları 2018 yılında öne çıkacak gibi görünüyor, bizden söylemesi. 🙂

Koltuklarınızın rengi ile uyumlu perde modelleri oluştururken tamamının aynı renkte olmamasına dikkat edin. Zira çok boğucu olacaktır. Onun yerine stor güneşlik, zarif ve sade tül modelleri ve üzerine halılarınız yahut koltuklarınızdan bir kısmının rengini taşıyan fon kullanmanız kusursuz bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Zira aynı hususlara oturma odalarımızda da dikkat etmemiz, güzel bir dekorasyon için vazgeçilmezdir.

Yatak Odası İçin Uygun Perde Seçimi

Yatak odalarımız bizim için en özel alanlarımızdır. Zaman zaman kitap okumak için, zaman zaman yalnızca uzanıp tavanı seyretmek için dahi olsa bolca vakit geçiriyoruz. Peki yatak odası için uygun perde seçimi noktasında hangi hususlara dikkat etmemiz gerekiyor ? Öncelikle yatak odasında bulunan mobilyaların rengi ile perdelerin rengi arasında bir uyum olması önemlidir. Ancak beyaz veya çok koyu renkte mobilyalara sahipsek, bu renkte perdeleri seçmemiz uygun olmayacaktır. Bizde zıtlık yaratmak ve görüntüyü güzelleştirmek için farklı renkler tercih edeceğiz ya da yatak odası halı veya yolluklarımızla uygun perdeleri seçeceğiz demektir.

Halılarınıza ve Mobilyalarınıza Uygun Perde Seçimi

Bu kısımda mobilyalarımıza uygun perde seçimi yerine mobilya renklerimize uygun perde seçiminden bahsedeceğiz. Şunu unutmayın ki dekorasyonda yalnızca iki ürünün birbirini tamamlaması hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Oda içerisindeki tüm ürünlerin birbirini tamamlayıcı nitelikte olması gerekmektedir. Örneğin krem rengi koltuk için gül kurusu renkte kırlent, devamında gül berjer üzerine krem rengi kırlent seçiyorsak bu krem rengi koltuk için perde seçiminde gül kurusu fon altına dikine işlemeli tül ve stor perde tercih edersek gözümüze hitap edecek bir dekorasyon oluşturmuş oluruz. Yine aynı şekilde koyu renkli koltuklara sahipsek halı ile perdenin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Fon Perde Koltuk Uyumu

Bu şekilde halı rengine göre perde seçimi veya koltuk rengine göre perde seçimi yapmış olacağız ve bu seçimler bizi doğru dekorasyona götürecektir. Kısacası dekorasyona hangi konuda başladıysak ona uygun perdeler seçmemiz gerekmektedir. Country salon dekorasyonu için daha canlı perdeler, chester salon dekorasyonu için daha ciddi perdeler seçmeliyiz. Aklınıza takılan noktaları veya önerilerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

2018 perde modelleri için bu yazımızı ziyaret edebilirsiniz: https://www.dekortrendleri.net/2018-tul-perde-fon-perde-modelleri/

Uygun Perde Seçimi için fotoğraf galerimizden ilham alabilirsiniz.

3 yorum “Ev Dekorasyonunuzu Tamamlayacak Uygun Perde Seçimi

 1. Elif

  2018 perde modelleri ile ilgili bir makale hazırlar mısınız ? Bende evdeki perdeleri yenilemek istiyorum ve bu konu gerçekten çok işime yaradı. Teşekkürler

  Yanıtla
 2. Seher Şar

  salon için uygun perde seçimi konusunu çok araştırdım ve en sonunda buradaki yazıdan esinlenerek salonuma uygun perde seçimini yaptım

  Yanıtla
 3. betül

  uygun perde seçimi için ben mobilyalarıma göre dizayn ederim. örneğin oturma grubum gri renkte ise perdeyi de beyaz gri şekilde hazırlatırım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir