Bahçe Dekorasyon Bitkileri

Yazar: | Nisan 22, 2019

Bahçe dekorasyonunda bitkilerin önemi çok büyüktür. Çünkü bahçeler evimizin doğayla birebir bütünleştiği tek yerdir.

Bitkiler; doğanın elbisesi. Onlar olmayınca çıplak gibi gelmiyor mu etraf gözünüze? Bahar geldiğinde çiçek açmış ağaçları görünce istemsizce kıpır kıpır olur içimiz. Hele kokuları… Dallarından ayrılmadan içimize çektiğimiz o taze toprağın sindiği koku, bahar kokusu, çiçek kokusu.

Bahçe Dekorasyonunda Bitki Düzenlemesi


Ne güzel meslektir bahçıvanlık! Bitkilerle uğraşmak, onların dilinden anlamak, onlarla konuşmak, sevmek, okşamak… Özellikle büyük şehirlerde yaşarken hasret kaldık yeşil alanlara. Çoğu kişi bahçede olmasa da balkonlarındaki saksılarda biraz biraz gideriyor bu özlemi. Çok görürsünüz balkonda çiçeğiyle konuşup, dertleşen ablaları, teyzeleri. Gelin biraz bu güzel canlıları evinin, balkonunun bir köşesinde yetiştirmek isteyenlere birkaç öneride bulunalım.


Her cins domates, biber, soğan, sarımsak, marul, roka ve tere kendi besinlerinizi üretmek istiyorsanız balkonunuzda bile yetiştirilebilecek sebzeler. Eğer çiçek bakma konusunda çok yeniyseniz aşk merdiveni başlangıç için kolay ve hemen hemen çoğu ortama uyum sağlarlar. Ayrıca evin içinde temiz hava solumak istiyorsanız peygamber kılıcı ve aloe vera geceleri oksijen üreten bir yatak odası bitkisidir. Bu noktada aloe veranın faydalarına değinmeden geçemeyeceğim. Her şeyden önce yara etrafındaki kan dolaşımlarını arttırdığı için yara ve yanık tedavilerinde kullanılır. Cildi UV ışınlarından korur, kabızlığı giderir (sık sık kullanmayın). Ağız içi iltihaplarından şikâyetçiyseniz; dalından koparttığınız aloe verayı ezip ağzınızın içine sürmeniz yeterlidir. Akne oluşumunu önler, selülitleri azaltır, saçlarınızı kepekten kurtarır, zayıflamada etkilidir. Bu şikayetlerinizden biri için bir tedavi ürünü kullanacaksanız içeriğinde aloe vera olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kadar faydası olan bir bitki salonunuzun köşesindeki yeri hak etti bile!


Karnımı değil gözümü doyursun diyorsanız
O halde size bahçe dekorasyon bitkileri sunacağız. Kırmızı Japon kiraz çiçeği, vapur dumanı, deliotu, aslanağzı, kasımpatı, begonya, şekerpare gözlerinizi şenlendirecek, bahçenize ve balkonunuza renk katacak bitki türlerinden. Ancak sadece görüntüsüne aldanıp çiçekle ilgilenmediğinizde solunca kaldırıp çöpe atmamanızı rica ediyoruz. Lütfen bitkiyi edinmeden önce ilgili kişilere danışın, araştırma yapın, uygun ortamı hazırlayın ve her şeyden önce bu sorumluluk için kendinizi hazırlayın. Bahçe ve balkonunuzun dekorasyonu tabii ki önemli ancak unutmayalım ki onlarda birer canlılar.

Bahçe Dekorasyonu bitki düzenlemeleri için aşağıdaki resim galerimizi tıklayarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Popüler Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Bir önceki makalemiz olan Bahçe Dekorasyon Örnekleri başlıklı yazımız bahçe dekorasyonu kendin yap, bahce dekorasyonu resimli ve pratik bahçe tasarımları ile ilgili bilgiler vermektedir.

Bir yorum “Bahçe Dekorasyon Bitkileri

  1. ümran alev

    Ev ortamında geniş yapraklı, göze hoş görünen ve oksijen üreten bitkilere ihtiyacımız vardır. Çiçekçilerde kolaylıkla bulabileceğiniz aloe vera bitkisi tam da bu nedenle evimizin bir köşesinde özellikle yata odalarımızda durmalıdır.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir